Світлові зенітні ліхтарі для архітектурних рішень
Приміщення великої площі потребують достатнього обсягу світла. Звичайні вікна по периметру не здатні впоратися з таким навантаженням. Скляні зенітні ліхтарі, розташовані в даху, посилять приплив природного освітлення за будь-якої погоди.
Світлоаераційне вікно або зенітний ліхтар – це спеціальна конструкція на даху будівлі, яка забезпечує природне освітлення за рахунок світлопрозорої ділянки покрівлі. Подібне рішення використовується на плоских і скатних покрівлях у виробничих будинках, навчальних корпусах, спортивних аренах, торгових центрах і навіть у приватному будівництві.
Ліхтар зенітний виконує кілька корисних функцій одночасно:
- Основне завдання є забезпечення приміщень природним світлом. Це набагато корисніше для очей людини та благотворно впливає на фізичне та психологічне самопочуття. Останні дослідження показали, що зір сучасних людей, що катастрофічно погіршується, набагато більше пов’язаний з нестачею часу, проведеного в природно освітленому середовищі, ніж гаджетами та іншими факторами. Жоден штучний світильник не здатний генерувати природний спектр видимого діапазону. Також природне освітлення регулює циркадні ритми та впливає на режим відпочинку та неспання.
- Великі обсяги природного освітлення допомагають заощаджувати електроенергію. Якщо йдеться про потужні джерела промислового типу або в заводських, офісних чи громадських закладах, їхнє споживання виливається у сотні кіловат за добу.
- Ви можете зенітні ліхтарі купити особливої конструкції — вони будуть відкриватися на провітрювання. Причому надходження свіжого повітря відбувається рівномірніше, без протягів. Навіть у зимовий період воно не так сильно відчувається, оскільки в міру опускання вниз свіжі повітряні маси встигають нагрітися.
- Доступні зенітні ліхтарі з функцією димовидалення. При пожежі їх секції автоматично відкриваються, дозволяючи диму та теплу виходити назовні. Як показує статистика, величезна кількість жертв під час пожежі пов’язана з тим, що люди втрачають орієнтацію в щільній димарі, а також зазнають катастрофічного кисневого голодування.
- У сучасній архітектурі, що тяжіє до нестандартних форм та високофункціональних ідей, зенітний ліхтар стає цікавим художнім прийомом. У формуванні простору бере участь як сама конструкція, так і розподіл світлових променів по приміщенню залежно від сезону, погоди, часу доби.
Компанія «Люкс вікна» готова запропонувати своїх експертів та виробничі потужності в галузі проектування вікон – зенітних ліхтарів. Ми надаємо комплексні послуги «під ключ» і залишаємось поряд після того, як об’єкт зданий в експлуатацію та пройшов гарантійний термін.
Як з’явилися скляні зенітні ліхтарі у будинках?
Освітлення приміщень опинилося в центрі уваги від появи перших натяків на архітектуру. Адже зір – наше головне джерело інформації про світ. Вже за часів Стародавніх Царств рішення вийшли на високий технічний рівень. Згадайте Пантеон у Римі, його купол, залитий потоками сонячного світла. Або ж собори епохи Відродження, де вітражі ллють кольорові відблиски на кам’яну підлогу. У всіх цих архітектурних шедеврах простежується ідея зенітного освітлення, яка бере початок у далекому минулому.
Перші подоби зенітних ліхтарів можна знайти вже в античній архітектурі. У Стародавньому Єгипті піраміди забезпечувалися вентиляційними шахтами, а в Греції та Римі храми та інші громадські будівлі висвітлювалися за допомогою отворів у куполах.
В епоху Середньовіччя зенітні ліхтарі набули більшого поширення. Готичні собори з їхніми стрілчастими арками та вітражами стали справжніми гімнами світла.
З настанням епохи Відродження та Нового часу вдосконалювалися технології будівництва, що призвело до появи більш складних та ефективних зенітних ліхтарів. У цей період поширені купольні (лантерни) та шедові конструкції.
У XX столітті вікна зенітні ліхтарі стали відігравати важливу роль не тільки в естетиці, а й у функціональності будівель. Промислова архітектура того часу активно використовувала світлопрозорі конструкції у даху для освітлення величезних виробничих приміщень та конструкторських бюро.
Сьогодні зенітні ліхтарі переживають своєрідне відродження. Сучасні архітектори використовують їх не тільки для освітлення, але і для вентиляції, димовидалення та створення унікальних дизайнерських рішень. Вони пройшли довгий шлях розвитку від найпростіших отворів у даху до складних архітектурних конструкцій.
Як створюються зенітні ліхтарі у сучасних будівлях?
Сучасні зенітні ліхтарі, що освітлюють інтер’єри природним світлом, є складними інженерними конструкціями. У них поєднується функціональність і естетика. Враховуючи їхнє розташування, вимоги до проекту та його реалізації дуже високі. Необхідно забезпечити таку механічну міцність, щоб природні фактори не змогли пошкодити раму чи світлопрозору частину. Важливий фактор – бездоганна герметичність, інакше замість джерела світла вийде водоспад.
Щоб відповідати функціональному призначенню, для виготовлення зенітних ліхтарів застосовуються особливі технології.
Найбільш популярний матеріал для виготовлення каркасу – алюмінієвий профіль
Це практично вічний матеріал, не схильний до корозії. Оксидна плівка, отримана методом електролітичного анодування, є інертною та захищає метал від хімічних реакцій з компонентами навколишнього середовища. Додатково профіль може бути покритий порошковою фарбою будь-якого відтінку палітри RAL. Це ще один рівень захисту та безмежне розширення декоративних можливостей архітектора.
Профіль із алюмінієвого сплаву неймовірно міцний та жорсткий, але при цьому дуже легкий. Це ідеальний вибір для покрівельних конструкцій, оскільки він не перевантажує несучі опори.
Алюміній відноситься до розряду пожежобезпечних матеріалів із помірним коефіцієнтом лінійного температурного розширення. Якщо зенітний ліхтар купити з алюмінієвого профілю, він збереже свою функціональність при пожежі та виконає завдання автоматичного видалення диму.
Як скління використовуються склопакети або полікарбонат
Недорогі пластикові панелі з полікарбонату – нещодавній винахід. Вони дають достатню прозорість світла і роблять пучок більш розсіяним. До того ж, можна виготовити великі листи довільної форми, які залишаться легкими. Проблема цього рішення – крихкість матеріалу. Полікарбонат дряпається, що погіршує його оптичні властивості.
Склопакети більш міцні та забезпечують покращені експлуатаційні характеристики, такі як шумоізоляція та хороша теплоізоляція:
- Однокамерні – бюджетний варіант із низьким рівнем теплоізоляції.
- Двокамерні — оптимальний варіант для більшості кліматичних умов, що забезпечують хорошу тепло- та шумоізоляцію. Належать до енергоефективних технологій.
- Трикамерні – максимальний рівень тепло- та шумоізоляції, необхідний для суворих кліматичних умов.
- Загартоване скло або триплекс – це підвищена міцність та безпека при руйнуванні. Такий тип скла використовується для зовнішнього контуру.
Хоча зенітні ліхтарі купити змушує недолік природного світла, надмірна соляризація також негативно позначається на інтер’єрі та самопочутті людей. Оптимізувати світлопрозорість допомагають різні тонуючі плівки та напилення. Найбільш інноваційне рішення – мультифункціональне напилення. Воно відсікає понад 70% сонячного ультрафіолету та інфрачервоних променів (які саме переносять тепло). Проте понад 70% світлового діапазону проникає без втрат. Під таким світлоаераційним ліхтарем і люди комфортно почуваються, і інтер’єр не страждає.
Також добре працюють як регулятор соляризації жалюзі, рулонні штори або маркізи.
Зенітні ліхтарі для опалювальних приміщень потребують теплоізоляції
Насамперед вибирається теплий алюмінієвий профіль з терморозривом.
Далі галузеві стандарти наказують утеплювати опорні контури зенітних ліхтарів. Для цього використовуються негорючі матеріали у формі матів або плит. Рекомендовані мінеральна вата середньої та великої жорсткості, а також пінопласт та пінополістирол з антипіренами.
Також обов’язково виконується утеплення бортових елементів.
Велика увага приділяється герметизації зенітних ліхтарів
Зони примикання конструкції до покрівельного пирога обов’язково ізолюються за допомогою стійких до ультрафіолету та перепадів температур герметиків у вигляді стрічок, паст та інших складів.
Герметизація самого скління виконується профільованими та плоскими прокладками з полімерів вздовж усього контуру. Як матеріал для їх виготовлення часто обирається силікон.
Також важливо передбачити способи видалення конденсату із зони зенітних ліхтарів:
- Конденсатний жолобок відводить конденсат із внутрішньої поверхні скла.
- Вентиляційні отвори забезпечують циркуляцію повітря та запобігають утворенню конденсату.
- Дренажні системи відводять воду із зовнішньої поверхні скла.
Враховуючи високу складність проектних, виробничих та монтажних робіт з облаштування зенітних ліхтарів, краще звертатися до компанії з великим досвідом. “Люкс вікна” понад 20 років працюють на ринку України. Ви можете познайомитись з нашими проектами у галереї виконаних замовлень.
Які скляні зенітні ліхтарі можуть виготовити «Люкс вікна»?
Сучасні світлопрозорі конструкції для організації природного освітлення через дах розрізняються за різними критеріями. Найбільш поширеною є класифікація за формою:
- Купольні – найпопулярніший тип зенітних ліхтарів, що забезпечує рівномірне освітлення та привабливий зовнішній вигляд. Подібне архітектурне рішення є актуальним в оформленні житлових будинків, кафе, ресторанів, виставкових залів та інших локацій культурно-розважального призначення.
- На плоскі зенітні ліхтарі ціна буде мінімальною за порівняно схожих розмірів. Це простий та економічний варіант, який підходить для плоских покрівель.
- Подовжені стрічкові конструкції ідеально підходять для освітлення великих площ виробничих цехів, навчальних аудиторій. Часто виконані у вигляді скатних виступаючих елементів на даху.
- Пірамідальні зенітні ліхтарі, розміри яких не так привертають увагу, завдяки особливій траєкторії заломлення променів забезпечують максимальне надходження світла. Це неймовірно цікавий хід із декоративної точки зору.
- Склепінчасті арочні конструкції створюють відчуття простору та легкості. Особливо популярні у торгових центрах у формі пасажів, які мають довгі прольоти, переходи та галереї.
- Багатогранні складні геометричні форми використовуються для фокусування уваги на ексклюзивних дизайнерських рішеннях.
- Шедовий зенітний ліхтар відрізняється похилим дахом та вертикальним склінням. Похилий дах забезпечує більш ефективне відведення опадів та снігу порівняно з плоскими зенітними ліхтарями, розмір яких має аналогічні значення. При цьому надходження природного світла досить велике.
Існують різні реалізації кожного типу конструкцій за функціональністю. На невентильовані зенітні ліхтарі ціна буде мінімальною, оскільки це технічно найпростіше рішення. Вентильовані системи оснащуються спеціальною фурнітурою, яка підключена до приводів для дистанційного керування. Функція димовидалення полягає в тому, що відкривання буде автоматичним за командою головної централі або від датчика пожежі.
Навіть вибір типу зенітного ліхтаря – складне завдання. Немає сенсу гаяти час вивченням докладної технічної інформації. Вона вам не знадобиться, без спеціальних навичок виконати якісний монтаж такої конструкції неможливо. Звертайтесь одразу до фахівців «Люкс вікна». Консультація – безкоштовна.